skip navigation

RevTrak Sports Participation online payment

District required sports participation fee of $185 for every student athlete.

All Athletes must have a current Medical Physical on file with Athletic Office

2017 Fall Sports All-League

 

 

 

SOFTBALL:

Abbey Montoya – First Team All-State; First Team All-League; DC Scholar Athlete

Alley Kim – First Team All-League; Honorable Mention All-State; DC Scholar Athlete

Savannah Reiners – First Team All-League

Katie Hilsman – Second Team All-League; DC Scholar Athlete

Abby Stallcup – Second Team All-League; DC Scholar Athlete

Taylor Griffin- Second Team All-League; DC Scholar Athlete

Continental League “Coach of the Year”- Dane Craig

TENNIS:

Aneesh Warrier- Honorable Mention; Continental League “Player of the Month”

Continental League “Coach of the Year”-Alex Villwock

SOCCER:

Thomas Hoy- First Team All-League  

Noah Johnson- First Team All-League; DC Scholar Athlete

Brad VanEgren- Second Team All-League; DC Scholar Athlete

Blake Mandler- Second Team All-League; DC Scholar Athlete

Connor Dietrich- Honorable Mention All-League; DC Scholar Athlete

McKinley Nahum- Honorable Mention All-League; DC Scholar Athlete

VOLLEYBALL:

Paityn Hardison- First Team All-League; DC Scholar Athlete

Jessika Linnemeyer- First Team All-League; DC Scholar Athlete

Melanee Bauer- Second Team All-League; DC Scholar Athlete

Laura Bauer- Honorable Mention All-League; DC Scholar Athlete

Ashley Garcia- Honorable Mention All-League; DC Scholar Athlete

Brenna Weld- Honorable Mention All-League

FOOTBALL:

Nick Clancy- First Team All-League; DC Scholar Athlete

Kaiden Eastman- First Team All-League

Braydon Nelson- First Team All-League

Zach Smith- Second Team All-League

Zach Johnson- Second Team All-League

Roman Sanchez- Second Team All-League

John Frenking- Second Team All-League

Nathan Merillat- Second Team All-League

Kenny Saunders- Honorable Mention All-League; DC Scholar Athlete

Micah Smith- Honorable Mention All-League; DC Scholar Athlete

CROSS COUNTRY:

Lina Corrales- Regionals 7th Place; 12th Place State Championships; All-State; DC Scholar Athlete

Brock Helvey- Regionals 13th Place; 40th State Championships; DC Scholar Athlete


Jordan Acosta is selected as the 45th Steinmark Award winner

2016-17 Senior "Athletes of the Year"

Jordan Acosta (Softball, Basketball, Track)

Lexie Barker (Dive & Gymnastics)

Michael Blais (Football and Lacrosse)

2017 Spring All-League honors

 

 

 

 

BOYS LACROSSE:

  • Michael Blais- 1st Team All-League
  • Jake Heintzelman- 2nd Team All-League
  • Connor Bullock- 2nd Team All-League
  • Luke Wade- 2nd Team All-League
  • Denton Skelton- Honorable Mention All-League
  • Kade Cook- Honorable Mention All-League
  • Connor Nelson- Honorable Mention All-League
  • Connor Bullock- Honorable Mention All-League (Face Off)

GIRLS SOCCER:

  • Kate Leachman- 1st Team All-League
  • Emily Hying- 1st Team All-League
  • Brittney Fuller- 2nd Team All-League
  • Elli Zimmer- 2nd Team All-League

BASEBALL:

  • Lucas DeGarmo- 1st Team All-League
  • Corbin Geisendorff- 2nd Team All-League
  • Jack Lisowy- 2nd Team All-League
  • Brock Johnson- 2nd Team All-League
  • Reggie Williams- 2nd Team All-League
  • Murphy Gienger- 2nd Team All-League
  • Brett Johnson- Honorable Mention
  • Max Beverage- Honorable Mention
  • Adam Taylor- Honorable Mention
  • Noah Greenwald- Honorable Mention
  • Case Williams- Honorable Mention
  • Cole Greer- Honorable Mention

TRACK & FIELD:

  • Kendal Smith - League Champion (400m); State Qualifier
  • Tre Teague - League Champion (High Jump and Long Jump); State Qualifier
  • Lina Corrales- 2nd Team All-League; State Qualifier (800m & 1600m)
  • Brock Helvey - League Champion (800m); State Qualifier
  • Meredith Minton - 2nd Team All-League; State Qualifier (Discus & Shot Put)
  • Morgan Adsit - 2nd Team All-League; State Qualifier
  • Abby Brown – State Qualifier (100m & 200m)
  • Abby Brown, Abby Montoya, Kate Lachman, Candice Brown, Preslie Coffey, Jordan Acosta- State Qualifier (4 x 400m Relay)
  • Kendal Smith, Mike Long, Mark Weiss, Brock Helvey, Tyler Christians, Dom Gonzalez- State Qualifier (4 x 800m Relay)
  • Tyler Nelson – State Qualifier (Discus)
  • Sarah Sams - State Qualifier (Discus)
  • Hannah Hall & Meghan Bailey- State Qualifier (Special Olympics 100m)

BOYS SWIM & DIVE:

  • Ben Gadeken, Jordan Fleury, Gavin Claxton, James Lees –State Qualifier (400 Free Relay)
  • Gabe Quintana- State Qualifier (Dive)

GIRLS LACROSSE:

  • Avery Matthews - Honorable Mention All-League-Midfield
  • Ali Minarick - Honorable Mention All-League-Defense

GIRLS GOLF:

  • Amanda Robert – Honorable Mention All-League, State Qualifier

Track & Field State Championship results for the Huskies:


Brock Helvey 800m 4th place finish

TRACK & FIELD-State Championships results:

Tyler Nelson with a 3rd place finish in the Discus;  Meredith Minton placed 5th in the Discus and 17th in the Shot Put; Morgan Adsit for her 3rd place finish in Pole Vault; Abby Brown placed 7th place in the 100m; Girls 4 x 100m relay on a top 10 finish: Jordan Acosta, Abby Montoya, Abby Brown, & Candice Brown; Brock Helvey on his 4th place finish in the 800m and 16th in the 1600m; Kendal Smith (5th place in 400m) and Tre Teague (9th in High Jump and 12th in the Long Jump); Lina Corrales placed 6th in the 3200m and 15th in the 800m and 1600m. Also, congrats to Meghan Bailey and Hannah Hall who competed in the 100m Dash for Special Olympics!!!  Special thanks goes out to Coach Kennedy & Coach Sarabia and your staff on a job well done!!!


Lina Corrales running in the 1600m


Tre Teague competing in the Long Jump


Senior Kendal Smith going through Graduation ceremony at the State Track & Field

CROWN TROPHY "ATHLETES OF THE SPRING SEASON"

Congratulations to the following student athletes on earning this award:

  • LINA CORRALES-TRACK & FIELD
  • AMANDA ROBERT-GOLF
  • LUCAS DEGARMO-BASEBALL
  • MICHAEL BLAIS-LACROSSE

Boys Lacrosse Seniors... Thank you for 4 great years!!!


Varsity tennis recognizes their seniors


JV Girls Tennis Team after defeating ThunderRidge...

Lexie Barker and Micah Smith collect All-League and All State honors

Lexie Barker and Micah Smith collect All-League and All State honors

"Athletes of the Winter Season"

 

 

Congratulations to the following student athletes on earning this award:

LEXIE BARKER-DIVE

ELSA LITTEKEN- SWIM

MICAH SMITH- WRESTLING

DAVON WALKER-BASKETBALL

 

 

Micah Smith 6th Place finish at State Wrestling Championships
5A State Dive Champion Lexie Barker

5A State Dive Champion Lexie Barker


Micah Smith Regional Wrestling Champion!!!

Lexie Barker earns All-State honors

"5A Diver of the Year" Lexie Barker earns 1st Team All-State as well as becomes the 5A State Champion Diver...

Elsa Litteken earns All-State honors

DC Swimmer Elsa Litteken receives All-State honors with her 3rd and 7th place finishes at the State Championships...

Sam Tamborski earns All-State honors

Diver Sam Tamborski earns All-State honors with her 3rd place finish at the State Championships.

All-State Softball honors

Senior Jordan Acosta earns All-State honors in Softball

Softball All-State honors

Junior Abbey Montoya earns All-State honors in Softball

DC's State Cross Country results

Lina Corrales finishes in 82nd place

Michael Long finishes in 37th place

Brock Helvey finishes in 62nd place

Updates & News

Jeff Gardella

Jeff Gardella

Athletic Director

DC Wrestling Alumni Robert Gambrell leads Wrestling All-Academic Teams

Caitlin Croasdell-Swim Alumni

Earns the MIAC All-Conference Champion in the mile... Congrats Caitlin and all of Huskie Nation is proud of you!!!


Our Sponsors

These fine organizations make what we do possible. Please show your support to these amazing sponsors and thank them for their commitment to our organization. Interested in becoming a sponsor? Please contact Jeff Gardella.